• Τελευταία Ενημέρωση: Πέμπτη 16 Μαΐου 2024, 11:55.

Εκδρομές στο πλαίσιο α) εκπαιδευτικών ανταλλαγών, β) αδελφοποιήσεων,
γ) εκπαιδευτικών προγραμμάτων, δ) προγραμμάτων διεθνών οργανισμών,
ε) συμμετοχών σε συνέδρια, ημερίδες και
στ) πρόσκλησης από σχολεία της Ομογένειας
στο Εξωτερικό. (άρθρο 5)

Ειδική ενημέρωση ? Κύρια σημεία προσοχής και ελέγχου

Αριθμός Μετακινήσεων :

• Ειδικότερα, σε ό,τι αφορά στις αδελφοποιήσεις, αυτές πραγματοποιούνται μόνον με σχολεία του εξωτερικού, ύστερα από σχετική απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων στην οποία περιγράφεται επακριβώς ο σκοπός της αδελφοποίησης. Επιτρέπεται δε, η πραγματοποίηση μίας (1) μετακίνησης αυτού του τύπου ανά σχολικό έτος.

Διάρκεια :

• Διάρκεια έως επτά (7) ημέρες συμπεριλαμβανομένων των αργιών, για μετάβαση σε ευρωπαϊκό ή μεσογειακό κράτος και έως δέκα (10) ημέρες, συμπεριλαμβανομένων των αργιών, για μετάβαση σε κράτος, εκτός Ευρώπης ή Μεσογείου.
    • Οι μετακινήσεις πραγματοποιούνται εντός του σχολικού έτους, εξαιρουμένου του χρονικού διαστήματος μίας εβδομάδας πριν την έναρξη των εξετάσεων (ενδοσχολικών και πανελλαδικών) και έως τη λήξη τους.

Περιορισμοί:

• Ο αριθμός των ημερών μετακίνησης πρέπει αυστηρά να δικαιολογείται από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της επίσκεψης, το οποίο εγκρίνεται από την οικεία διεύθυνση εκπαίδευσης.
    • Σε αυτές συμμετέχουν συγκεκριμένες ομάδες μαθητών και μαθητριών του σχολείου, ύστερα από σχετική και αιτιολογημένη απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων και οπωσδήποτε με την έγγραφη συναίνεση των γονέων ή κηδεμόνων τους.

Σύνταξη Πρακτικού :

• Είκοσι (20) ημέρες πριν την μετακίνηση.

Συνοδοί :

• Ένας αρχηγός και ο αναπληρωτής του
  • Ένας συνοδός και ο αναπληρωτής του, ανά είκοσι (20) μαθητές/τριες στο εξωτερικό.

Προθεσμία Υποβολής Δικαιολογητικών :

• Τουλάχιστον δέκα πέντε (15) ημέρες πριν την μετακίνηση.

Δικαιολογητικά που θα πρέπει να κατατεθούν στη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Καβάλας:

1. Αίτηση - Διαβιβαστικό του Διευθυντή του Σχολείου στη ΔΔΕ Καβάλας (συνημμένο υπόδειγμα 1)
  2. Ακριβές αντίγραφο της απόφασης ? πράξης του Συλλόγου Διδασκόντων σύμφωνα με το άρθρο 10 ( συνημμένο υπόδειγμα 2)
  3. Βεβαίωση του Διευθυντή του σχολείου (συνημμένο υπόδειγμα 3).
  4. Σύμβαση οργανωμένου ταξιδιού (ιδιωτικό συμφωνητικό) με το τουριστικό γραφείο.
  5. Ασφάλεια αστικής επαγγελματικής ευθύνης ή άλλη πρόσθετη ασφαλιστική κάλυψη.
  6. Υπεύθυνη δήλωση Τουριστικού γραφείου ότι διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
  7. Πρόγραμμα εκδρομής.
  8. Τα κατά περίπτωση δικαιολογητικά που τεκμηριώνουν το είδος της μετακίνησης στο εξωτερικό (π.χ. πρόσκληση σχολείου της Ομογένειας)

Σημείωση 1 : Στα επισυναπτόμενα αρχεία, υπάρχει και ηλεκτρονικό αρχείο με (θέμα ΦΕΚ επεξεργασμένο) όπου έγινε αποδελτίωση (με έντονο χρωματισμό και υπογράμμιση) αποκλειστικά και μόνο της εκπαιδευτικής εκδρομής στο εξωτερικό.

Ιδιαίτερη προσοχή και έλεγχος στα άρθρα 5, 10, 11, 13, 14, 15 και 16 της Υ.Α. 33120 / ΓΔ4 / 28.02.2017 (ΦΕΚ 681 / Β?/ 06.03.2017).

Σημείωση 2 : Στη σύμβαση οργανωμένου ταξιδιού (ιδιωτικό συμφωνητικό) με το τουριστικό γραφείο θα πρέπει να περιλαμβάνονται απαραιτήτως τα εξής:

• Το εγκεκριμένο από τον Σύλλογο Διδασκόντων αναλυτικό πρόγραμμα της εκδρομής.
  • Το όνομα του ξενοδοχείου, η κατηγορία του, ο αριθμός δωματίων και κλινών και οι παρεχόμενες από αυτό υπηρεσίες.
  • Η Ασφάλεια αστικής επαγγελματικής ευθύνης.
  • Το συνολικό κόστος της εκδρομής και κόστος ανά μαθητή/μαθήτρια.
  • Τους Γενικούς Όρους συμμετοχής στην εκδρομή.

Σημείωση 3 : Μετά την ολοκλήρωση της εκδρομής-μετακίνησης ο αρχηγός, σε συνεργασία με τους συνοδούς καθηγητές, συντάσσει λεπτομερή έκθεση σχετικά με τη διεξαγωγή της, την τήρηση του προγράμματος και το βαθμό επίτευξης των εκπαιδευτικών στόχων της. Επίσης, συντάσσει φύλλο αξιολόγησης των υπηρεσιών που παρασχέθηκαν από το τουριστικό γραφείο, με βάση αντικειμενικά στοιχεία και το αναρτά στην ιστοσελίδα του σχολείου. Η έκθεση και το φύλλο αξιολόγησης υποβάλλονται στον Διευθυντή του σχολείου για ενημέρωση του ιδίου και του Συλλόγου Διδασκόντων και κοινοποιούνται στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 13 επισκέπτες και κανένα μέλος