Την σχολική χρονιά 2016-2017, στο ΓΕΛ Νικήσιανης υλοποιήθηκε το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Teachers4Europe. Στα πλαίσιά του αποφασίσαμε με τους μαθητές της Α? τάξης τη δημιουργία ενός ιδιαίτερου λεξικού, διαφορετικού από τα άλλα, του λεξικού? της διαφορετικότητας!

Στη θέση των λημμάτων περιλαμβάνονται εικόνες, ποιήματα, ζωγραφικοί πίνακες, ακροστοιχίδες, τραγούδια, εικονογραφήματα, κόμικ και άλλο υλικό που δημιουργήθηκε από τους μαθητές με θέμα τη διαφορετικότητα των λαών και την αρμονική τους συνύπαρξη. Στην προσπάθεια δημιουργίας των λημμάτων συζητήθηκαν έννοιες όπως η αγάπη, η βοήθεια, η ενσυναίσθηση, η ισότητα, η παγκοσμιοποίηση, η προάσπιση των δικαιωμάτων, έννοιες βασικές για τη στερέωση του Ευρωπαϊκού οικοδομήματος. Παράλληλα, όμως, οι μαθητές κλήθηκαν να αναπτύξουν διάλογο σχετικά με το ρατσισμό, τα στερεότυπα και τις προκαταλήψεις και να προβληματιστούν για την έκταση των φαινομένων και τις επιπτώσεις που μπορεί να έχουν στη ζωή μας.

Μέσα από μία διερευνητική-ανακαλυπτική μαθησιακή διαδικασία και αξιοποιώντας ποικίλα τεχνολογικά εργαλεία (prezi, movie-maker, powerpoint, wordle, pixton, wisemapping, storyjumper, thinglink, moovly, stupeflix, postermywall, glogster, timetoast, issuu, photopeach, camptools, padlet, facebook) απέκτησαν γνώσεις για τον πόλεμο και τη μετανάστευση, ανέπτυξαν ηθική κρίση και σκέψη, παρήγαγαν λόγο προφορικό και γραπτό, ξεδιπλώνοντας παράλληλα τη δημιουργικότητα και φαντασία τους. Χωρισμένοι σε ομάδες και πραγματοποιώντας συλλογικές βιωματικές δράσεις σε ένα συνεργατικό και αλληλεπιδραστικό περιβάλλον, ανέλαβαν πρωτοβουλίες ανεσκεύασαν προγενέστερες εσφαλμένες απόψεις, μετασχημάτισαν αντιλήψεις, ενώ ταυτόχρονα απόλαυσαν την όλη διαδικασία, αναπτύσσοντας νέες μορφές γραμματισμού και δίνοντας προσωπικό νόημα στην αναζήτηση της γνώσης.

Σας παρουσιάζουμε λοιπόν το λεξικό μας, που δημιουργήθηκε με πολύ ενθουσιασμό και αγάπη, στο blog  http://blogteachers4europe.blogspot.gr/. Θερμές ευχαριστίες σε όλους τους μαθητές που πήραν μέρος στο πρόγραμμα με τις καταπληκτικές δημιουργίες τους, στο διευθυντή του σχολείου μας που στήριξε τη δράση και στην κυρία Αμαλία Χαϊδοπούλου, Υπεύθυνη Πληροφόρησης και Επικοινωνίας του κέντρου Europe Direct Xanthi για όλες τις πληροφορίες και το καθοδηγητικό υλικό που παρείχε.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 8 επισκέπτες και κανένα μέλος