• Τελευταία Ενημέρωση: Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024, 17:15.

Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο»

Τον Φεβρουάριο, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ασφαλούς διαδικτύου,  το σχολείο μας παρουσίασε εργασίες και διαλέξεις για το θέμα με σκοπό να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές μας και να  ενημερωθούν για την σημασία της προστασίας των δεδομένων τους στο διαδίκτυο. Το σχολείο μας παρακολούθησε την ενημέρωση που διοργάνωσε η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και οι μαθητές μας έθεσαν ερωτήματα στους διοργανωτές σχετικά με το θέμα. Επίσης οι μαθητές επιδόθηκαν σε καλλιτεχνικές δραστηριότητες δημιουργώντας  αφίσες και κολάζ.

Οι μαθητές της Α΄ και Β΄ λυκείου στο μάθημα της πληροφορικής επισκέφτηκαν την ιστοσελίδα  https://saferinternet4kids.gr/  και μέσα από τα quiz εξέτασαν και διεύρυναν  τις γνώσεις τους σε διάφορα θέματα όπως Ρητορική μίσους, απάτες στο διαδίκτυο, body positive, Instagram, Snapchat, Social Media, Προσωπικά Δεδομένα, Cyberbullying, Ασφαλείς Κωδικούς, Διαδικτυακή Φήμη, Cyber-hygiene.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 επισκέπτες και κανένα μέλος