Μαθητικός Διαγωνισμός δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους (βίντεο) με θέμα
«Το Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι»
σχολικό έτος 2017-2018

Το Λύκειο Νικήσιανης αποφάσισε να λάβει μέρος στον μαθητικό διαγωνισμό δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους (βίντεο) με θέμα «Το Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι» που διοργανώνει η Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και το Εβραϊκό Μουσείο της Ελλάδος. Τρεις μαθήτριες του σχολείου μας, η Μπράγκα Ειρήνη, Σωτηρέλη Γεωργία και Χριστοφορίδου Νεκταρία, υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού Μαυρομματίδου Σταυρούλας, δημιούργησαν ένα βίντεο με τίτλο «Μια ολόκληρη φυλή στο κρεματόριο». Σε αυτό οι μαθήτριες εξέθεσαν τον προβληματισμό τους αναφορικά με τα θύματα του Ολοκαυτώματος στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο, εξέφρασαν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους για το θέμα, καθώς και προβληματίστηκαν σχετικά με τη σημασία και την επικαιρότητά του στη σύγχρονη ζωή. Ευχόμαστε ολόψυχα καλή επιτυχία στα κορίτσια!

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 18 επισκέπτες και κανένα μέλος