Πολιτική του ιστότοπου του Γενικού Λυκείου Νικήσιανης είναι τόσο  η προστασία των προσωπικών δεδομένων όσο και ο σεβασμός των πνευματικών δικαιωμάτων των δημιουργών.

Προστασία προσωπικών δεδομένων

Κάθε αρθογράφος του δικτυακού τόπου μας μας μας πρέπει να δίνει ιδιαίτερη προσοχή στην έκθεση των προσωπικών δεδομένων, ειδικά των μαθητών, στο άρθρο του. Αυτό ισχύει ακόμη κι αν ο αρθογράφος είναι ο ίδιος μαθητής και τα δεδομένα αφορούν τον εαυτό του.

Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται στις φωτογραφίες και στα video. Εκείνο που κυρίως πρέπει να αποφεύγεται είναι η συσχέτιση μιας φωτογραφίας ή video ενός μαθητή με το όνομα του.

Μερικοί απλοί κανόνες για το θέμα αυτό είναι οι ακόλουθοι:

• Χρησιμοποιήστε ασφαλείς πρακτικές κατά τη χρήση φωτογραφιών: Εάν ένας μαθητής ονομάζεται, τότε να αποφύγετε τη χρήση φωτογραφίας του. Αν η φωτογραφία επιλεχθεί να χρησιμοποιηθεί, να αποφευχθεί η ονομασία του μαθητή. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις (π.χ. συμμετοχή ως ηθοποιός σε σχολική ταινία μικρού μήκους, βιντεοσκοπημένο σχολική θεατρική παράσταση ή γιορτή κλ.π. πρέπει να υπάρχει έγγραφη γονική άδεια.
  • Προτιμήστε τη χρήση φωτογραφιών ομάδων μαθητών και όχι ξεχωριστές φωτογραφίες του κάθε μαθητή.
  • Κάντε χρήση φωτογραφιών μαθητών με κατάλληλη ένδυση, έτσι ώστε να μειωθεί ο κίνδυνος ανάρμοστης προσοχής.
  • Βεβαιωθείτε ότι η εικόνα είναι με κατάλληλο όνομα, για παράδειγμα μην χρησιμοποιείτε τα ονόματα των μαθητών στα ονόματα αρχείων ή στο (εναλλακτικό) κείμενο ALT.
  • Βεβαιωθείτε ότι τα αρχεία εικόνας και βίντεο είναι σωστά αποθηκευμένα και με κατάλληλο όνομα στο διαδίκτυο.
  • Διεύθυνση κατοικίας, τηλέφωνο, κινητό τηλέφωνο κλ.π. στοιχεία που είναι προσωπικά δεδομένα ποτέ δεν δημοσιεύονται.

Πηγή: http://www.sch.gr

Σεβασμός των πνευματικών δικαιωμάτων

Αν σε κάποιο άρθρο σας χρησιμοποιήσατε υλικό (κείμενο, εικόνα, video κλ.π.) τρίτου θα πρέπει να αναφέρετε την πηγή σας. Αν η πηγή είναι ιστοσελίδα καλό θα είναι η αναφορά να είναι και σύνδεσμος (Εισαγωγή συνδέσμων) προς αυτή. Π.χ. οι πηγές στο άρθρο για την Νικήσιανη:

7

Ειδικά σε περιπτώσεις που γίνεται ρητή αναφορά σε πνευματικά δικαιώματα ίσως χρειαστεί να ενημερώσετε τον δημιουργό του και να ζητήσετε την έγγραφη έγκρισή του (ή να αποφύγετε να χρησιμοποιήσετε το συγκεκριμένο υλικό). Πάντως η δημιουργία δεσμού προς κάποια ιστοσελίδα, άρθρο, κείμενο, εικόνα, video κλ.π. δεν συνιστά παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων. Για παράδειγμα η τοποθέτηση του συνδέσμου: https://creativecommons.ellak.gr/2017/08/21/enas-aplos-odigos-gia-tis-adies-creative-commons/ στο παρόν άρθρο δεν συνιστά παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων. Παραβίαση συνιστά η αντιγραφή ή η ενσωμάτωση του ξένου υλικού στο δικό σας άρθρο, ειδικά με τρόπο που να μην φαίνεται ο δημιουργός του και να δημιουργείται η εντύπωση ότι είστε εσείς οι ίδιοι.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 16 επισκέπτες και κανένα μέλος