Οι μαθητές οφείλουν:

• Να σέβονται το δικαίωμα των συμμαθητών τους για μάθηση, καθώς και το δικαίωμα και την υποχρέωση των καθηγητών να διδάξουν.

• Να μην προβαίνουν σε ενέργειες που εμποδίζουν τη διεξαγωγή των μαθημάτων και των υπόλοιπων σχολικών εκδηλώσεων.

• Να σέβονται, να φροντίζουν και να προσέχουν τα σχολικά βιβλία που η Πολιτεία τους διανέμει δωρεάν, να μην τα σχίζουν ή τα καταστρέφουν με οποιονδήποτε τρόπο, και ομοίως να εκτιμούν το επιπρόσθετο έντυπο υλικό που συχνά οι διδάσκοντες τους μοιράζουν για τις ανάγκες του μαθήματος.

• Να χρησιμοποιούν κόσμια γλώσσα και να μην έχουν επιθετική συμπεριφορά.

• Να σέβονται τους συμμαθητές τους, τα προσωπικά τους αντικείμενα και την περιουσία του σχολείου. Μαθητής που προκαλεί φθορές ελέγχεται πειθαρχικά και η δαπάνη για την αποκατάσταση ζημιών που ο ίδιος προκάλεσε βαρύνει τον ίδιο.

• Να μη φέρνουν στο σχολείο αντικείμενα ή έντυπα που αντιβαίνουν στη σχολική δεοντολογία.

• Να μη χρησιμοποιούν το όνομα ή το λογότυπο του σχολείου χωρίς έγγραφη άδεια από τη Διεύθυνση.

• Να μην μπαίνουν στην αίθουσα της Πληροφορικής  και στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών χωρίς την παρουσία του υπεύθυνου καθηγητή, εκτός από τις περιπτώσεις που θα είναι εφοδιασμένοι με δική του έγγραφη άδεια και ύστερα από συνεννόηση με την Διευθύντρια.

• Να αντιλαμβάνονται ότι εκπροσωπούν το σχολείο και να τηρούν τον σχολικό κανονισμό σε θέματα πειθαρχίας και συμπεριφοράς τόσο κατά την διάρκεια της παραμονής τους στο Σχολείο, όσο και έξω από αυτό.

• Κατά την διάρκεια των ολιγόλεπτων δοκιμασιών ή των διαγωνισμάτων οι μαθητές πρέπει να πειθαρχούν στις υποδείξεις των καθηγητών τους χωρίς να δυστροπούν, ενώ οποιαδήποτε απόπειρα αντιγραφής με οποιονδήποτε τρόπο τιμωρείται με αφαίρεση του γραπτού, ο μαθητής βαθμολογείται με μονάδα και ελέγχεται πειθαρχικά.

• Να υπακούν με ευγένεια στις υποδείξεις των καθηγητών τους και του υπόλοιπου προσωπικού του Σχολείου.

• Να αποφεύγουν συμπεριφορές που υποβαθμίζουν το κύρος των μαθητικών συνελεύσεων και να περιφρουρούν την ποιότητα των εκδηλώσεων αυτών.

• Να συμπεριφέρονται εν γένει με ευπρέπεια και τρόπους που τιμούν τους ίδιους ως άτομα, τους γονείς τους και το Σχολείο στο οποίο φοιτούν.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 8 επισκέπτες και κανένα μέλος