Για τις ανάγκες της σειράς των άρθρων με τις οδηγίες υποβολής άρθρου στον ιστότοπο του Γενικού Λυκείου Νικήσιανης δημιουργήθηκε, σαν παραδειγματική αναφορά, ένα άρθρο με τίτλο Η Νικήσιανη το οποίο μπορείτε να βρείτε στην κατηγορία Άρθρα εκπαιδευτικών.

Το παρόν άρθρο εξηγεί πως μπορείτε να συντάξετε και να δημοσιεύσετε ένα απλό άρθρο κειμένου.

Αν έχετε στείλει e-mail τότε θα είναι πολύ εύκολο να στείλετε το πρώτο σας άρθρο στον ιστότοπό μας. Η διαδικασία είναι παρόμοια.

Βήμα 1ο:

Αφού συνδεθείτε με τον λογαριασμό σας στον ιστότοπο, επιλέξτε από το οριζόντιο κεντρικό μενού την κατηγορία στην οποία θα ανήκει το άρθρο που θα συντάξετε:

1

Στο κάτω μέρος της λίστας των υφιστάμενων άρθρων υπάρχει το εικονίδιο Υποβολή νέου άρθρου. Επιλέξτε το (κλικ).

Βήμα 2ο:

2

Συμπληρώστε το πεδίο Τίτλος με τον τίτλο του άρθρου σας.

Πληκτρολογήστε το κείμενό σας στο πλαίσο του κειμένου.

Για να αυξομειώσετε το ύψος του πλαισίου τοποθετήστε τον δείκτη του ποντικιού στην κάτω-δεξιά γωνία του πλαισίου, κάντε κλικ και σύρετε το ποντίκι πάνω-κάτω. Δεν μπορείτε να μεταβάλετε το πλάτος του πλαισίου.

Εναλλακτικά, μπορείτε να επικολλήσετε κείμενο που αντιγράψατε από άλλο έγγραφο.

Tips & Hints: Στην περίπτωση της επικόλλησης, το κείμενο μπορεί να έχει ανεπιθύμητη μορφοποίηση. Για να την αφαιρέσετε επιλέξτε (μαυρίστε)  το κείμενο και στη συνέχεια επιλέξτε (κλικ) το κουμπί Remove Formatting από το μενού του Editor:

2a

Το πεδίο Κατηγορία παίρνει αυτόματα το όνομα της κατηγορίας στην οποία θα ανήκει το άρθρο και έχετε ήδη επιλέξει στο 1ο Βήμα.

Στο πεδίο Πρόσβαση επιλέξτε το επίπεδο πρόσβασης:

• Δημόσιο: άρθρο ορατό από όλους τους επισκέπτες του ιστότοπου
  • Μαθητές-Κηδεμόνες: άρθρο ορατό από τους μαθητές και κηδεμόνες (αλλά και τους εκπαιδευτικούς) που έχουν κάνει εγγραφή στον ιστότοπο. Μη προσβάσιμο στους μη-εγγεγραμμένους.
  • Εκπαιδευτικοί: άρθρο ορατό μόνο στους εγγεγραμμένους εκπαιδευτικούς του ιστότοπου.

Αφήστε κενά τα υπόλοιπα πεδία.

Βήμα 3ο:

Επιλέξτε το κουμπί  Αποθήκευση  (κάτω από τον Τίτλο του άρθρου) και το άρθρο σας θα αποθηκευτεί. Στην οθόνη θα εμφανιστεί το παρακάτω μήνυμα:

3

Ωστόσο το άρθρο σας δεν δημοσιεύεται αυτόματα. Η ενεργοποίηση της δημοσίευσης θα γίνει από τον διαχειριστή του ιστότοπου εντός 24ρων ωρών.

Όταν αυτό συμβεί, το άρθρο σας θα εμφανίζεται πλέον, στη λίστα της κατηγορίας.

4

Μπορείτε να το επιλέξετε (κλικ) και να δείτε το περιεχόμενο του:

55

Η δημοσίευση έχει ολοκληρωθεί.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 20 επισκέπτες και κανένα μέλος